Počasí

Pondělí Polojasno 31/19 °C
Úterý Oblačno 32/19 °C
Středa Oblačno 28/19 °C
Čtvrtek Zataženo 30/18 °C

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Zajímavosti

Zajímavosti

Koupaliště

Nejnavštěvovanějším objektem v obci, a to zejména v letním období, je venkovní koupaliště s čističkou vody. Slavnostně bylo otevřeno v roce 1974. Jeho součástí je restaurační zařízení s celoročním provozem, dva dětské bazény a padesátimetrový bazén s maximální hloubkou 2,3 m. Dvojdráhová skluzavka do velkého bazénu a skluzavka "Beruška" pro nejmenší zajišťují zpestření  návštěvníkům koupaliště.

koupaliště

Dvůr Mariánov

Dvůr Mariánov

Neobvyklým zasazením do okolní přírody je výjimečný bývalý dvůr Mariánov (dříve Marianín), který je samostatným komplexem bývalé zemědělské usedlosti zcela mimo hlavní část obce. Účelně rozmístěnými budovami je přímo ideální pro trénink špičkových dostihových koní, který zde probíhá již od roku 1982. Umístění mimo vesnici v blízkosti lesů činí z tohoto místa také ideální výchozí bod procházek po okolí.

Zvonice

Zvonice

Státem chráněnou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR je zděná patrová zvonice z druhé poloviny 18. století s bronzovým zvonem odlitým v r. 1759 ve zvonařské dílně mistra zvonaře Wolfganga Strauba v Olomouci,  jedna z posledních svého druhu v České republice. V  roce  2008  byla provedena oprava krovu, střechy a fasády zvonice a zvon zprovozněn na elektrický pohon.  Proti ostřiku z komunikace byla vybudována ochranná bariéra se skleněnou výplní.

Památník

V obci se rovněž nachází památník obětem světových válek z roku 1920,  na němž jsou vytesána jména padlých v první světové válce z obcí Čechy a Domaželice. Po skončení druhé světové války do památníku byla zasazena pamětní deska občanům padlým v druhé světové válce. V roce 2001 došlo k celkové opravě a rekonstrukci tohoto pískovcového monumentu.

Památník Památník Sokolský stadion

Sokolský stadion

Dalším objektem - vybudovaným tentokrát společně s přírodou - je bývalý Sokolský stadion, kde počátkem 20. století vysázené stromy dnes tvoří soubor významných a chráněných dřevin. Jejich blahodárného stínu využívají návštěvníci koupaliště  při parkování vozidel, občané a mládež pak ke sportu a relaxaci.

Obecní dům

V neposlední řadě patří k významným objektům i dům čp. 30, zbudovaný dříve jako chudobinec, nyní sloužící jako požární zbrojnice s klubovnou, jako kanceláře obecního úřadu se společenskou místností a navazujícím areálem volného času s dětským hřiště vybudovaným k pořádání společenských akcí a rekreaci.

Obecní dům Areálem volného času s dětským hřiště vybudovaným k pořádání společenských akcí a rekreaci