Počasí

Středa Polojasno 31/20 °C
Čtvrtek Polojasno 24/16 °C
Pátek Polojasno 31/17 °C
Sobota Polojasno 22/16 °C

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Znak a prapor obce

Znak a prapor obce

Na základě návrhu, který v roce 1998 vypracovala firma Velebný&Fam, byl obci udělen 25. května 1999 předsedou poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky znak a prapor. Tyto vycházejí z historických událostí a skutečností a připomínají mnohasetletou existenci obce.

Slavnostní předávání

Slavnostní předávání

Popis znaku

V červeném štítě stříbrný gryf se zlatou zbrojí držící černou kotvu.

Znak obce

Popis praporu

Červený list s bílým gryfem bez křídel se žlutou zbrojí, držící černou kotvu. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Prapor obce

Zdůvodnění návrhu znaku a vlajky obce ČECHY

Nejstarší zmínka o obci Čechy (dříve Čechy nad řekou Hostýnskou neb nad Moštěnkou) pochází z roku 1358 v souvislosti s Václavem, vladykem z Čech (není dochován erb rodu). Roku 1487 byla obec pod Přerovským hradem. Následně obec vlastnili tito majitelé - Cimburkové, Kostka z Postupic, Vilém z Pernštýna, Žerotínové, Jan Karas z Dudlebenky, Kokorští z Kokor, Václav Vahanský z Vahančic. V 16. století dochází k rychlému střídání majitelů obce - Bošovský z Polánky, Jan Pivec z Hradčan a Klimštejna, Brikcí Morava z Meziříčí, Jan Vilém z Víckova, Anna z Oberhamu, Jan Sako z Bohuňovic, Jan Malašek z Reydichu, Viktorin Freybergar z Wasserhofu a jeho sirotci za českého povstání. V 17. století držel statek Hanuš Osecký z Oseka, po konfiskacích mu byl ponechán. Dalšími majiteli byli Vilersdorfarové z Němčího. Roku 1687 byly Čechy prodány k Dřevohosticím hrabatům Oppersdorf. Za nich tu byla roku 1747 založena zákupní rychta. Sňatkem Josefy Opersdorf s Jindřichem hr. Matuškou drželi Čechy hr. Matuškové - roku 1839 Karel svob. pán Badenfeld. Na nejstarší dochované pečeti se nachází kotva

Při tvorbě znaku bylo vycházeno ze znaku hrabat Oppersdorfů, kteří obec vlastnili poměrně dlouhou dobu a založili tu zákupní rychtu, a dále z nejstarší dochované pečeti.